• Medycyna estetyczna / Reumatologia / Interna: ul. Borki 20, Rybnik
  • Rejestracja: +48 693 853 222

Toksyna Botulinowa

Toksyna Botulinowa

Wygładzanie zmarszczek przy użyciu toksyny botulinowej

Preparaty botulinowe od lat stosowane są w medycynie jako skuteczne leki w terapii niektórych schorzeń o podłożu neurologicznym. W latach 80-tych ich skuteczność w blokowaniu niepożądanych impulsów nerwowych i ich długotrwałe działanie obniżające napięcie mięśni znalazły szerokie zastosowania w medycynie estetycznej. Iniekcje botulinowe rozluźniają mięśnie twarzy, których napięcia w wyniku reakcji mimicznych są jedną z przyczyn powstawania zmarszczek. Zabiegi z użyciem preparatów botulinowych, potocznie określane jako „botox”, to bezpieczna, stosunkowo niedroga i efektywna metoda powstrzymująca efekty starzenia się skóry.

Najczęstsze zastosowania iniekcji botulinowej w medycynie estetycznej to usuwanie, łagodzenie oraz zapobieganie powstawaniu zmarszczek w obszarach:
– czoła (m. in. tzw. lwia zmarszczka, formująca się między brwiami),
– wokół oczu (tzw. kurze łapki),
– nosa (m. in. tzw. zajęcze bruzdy),
– ust (m. in. tzw. zmarszczki palacza),
– szyi,
– powieki dolnej.

Zabiegom z użyciem botuliny nie powinny poddawać się osoby, które:
– są w trakcie leczenia antybiotykami z grupy aminoglikozydów (zabiegowi można poddać się nie wcześniej niż tydzień po odstawieniu leku),
– przyjmują niektóre leki znieczulające lub przeciwzakrzepowe,
– mają zaburzenia krzepnięcia krwi,
– przechodzą infekcje wirusowe, takie jak grypa lub infekcje w okolicach miejsca zabiegu,- są w ciąży, karmią piersią lub są w trakcie miesiączki,
– cierpią na choroby nowotworowe lub immunologiczne,
– chorują na rdzeniowy zanik mięśni, stwardnienie zanikowe boczne, zespół Lamberta Eatona lub miastenię.

Nie wszystkie przeciwwskazania mają charakter bezwzględny, w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Przed zabiegiem:
Jeśli na krótko przed planowanym terminem zabiegu wystąpią objawy przeziębienia, gorączka, opryszczka lub wysypka w obszarach, w których wykonany ma być zabieg, należy odłożyć zabieg do czasu pełnego powrotu do zdrowia. Przez kilka dni poprzedzających zabieg nie należy przyjmować leków obniżających krzepliwość krwi, ani niesteroidowych leków przeciwzapalnych (w tym tak pospolitych jak polopiryna i aspiryna).
Przed zabiegiem należy też zmyć makijaż z miejsc poddawanych zabiegowi.

W trakcie zabiegu:
Zabieg poprzedza zwykle krótki wywiad z pacjentem. Z uwagi na to, że przy nakłuwaniu skóry niemal zupełnie nie odczuwa się bólu, zwykle nie stosuje się znieczulenia miejscowego, jednak osoby o znacznie obniżonym progu odczulania bólu powinny poinformować o tym lekarza. Może on w sposób naturalny obniżyć wrażliwość skóry, poprzez miejscowe obniżenie jej temperatury.

Po przygotowaniu skóry do zabiegu, lekarz identyfikuje i oznacza miejsca, w których lek zadziała najbardziej efektywnie. Zabieg polega na wykonaniu serii iniekcji przy użyciu strzykawki jednorazowej z bardzo cienką igłą, za pomocą której pod skórę podawany jest w mikroskopijnych dawkach preparat z toksyną botulinową.

Czas trwania zabiegu:
Sam zabieg trwa od 10 do 15 minut, cała wizyta może zająć od 45 minut do godziny.

Po zabiegu:
Przez kilka godzin po zabiegu nie należy wykonywać żadnych zabiegów pielęgnacyjnych miejsc poddanych zabiegowi, ani masować lub pocierać tych miejsc. Dobrze jest w tym czasie zrezygnować z makijażu. Należy unikać pozycji leżącej i pochylonej oraz gwałtownych ruchów, niewskazana jest też podróż lotnicza w dniu zabiegu. Przez kilka dni po zabiegu nie należy korzystać z sauny i solarium oraz zabiegów, w których na skórę działają fale radiowe, podczerwień lub światło laserowe, ze względu na to, że wiążą się one z oddziaływaniem na skórę wysokich temperatur.

Medyczne efekty zabiegu:
Po zabiegu przez krótki czas mogą utrzymywać się nieznaczne ślady po ukłuciach. Może też wystąpić zaczerwienie, które zwykle ustępuje po około godzinie lub niewielkie zsinienie w miejscach, w których mogło dojść do mikrouszkodzenia naczyńka. Wszystkie te objawy są przejściowe i szybko ustępują bez żadnej ingerencji. Głównym medycznym efektem zabiegu jest rozluźnienie mięśni w poddanych leczeniu obszarach. Nie ma to wpływu na pozostałe funkcje nerwowe, takie jak wrażliwość na dotyk. Działanie preparatu zaobserwować można już po kilku dniach od iniekcji, a pełny efekt występuje zwykle przed upływem dwóch tygodni.

Estetyczne efekty zabiegu:
W wyniku działania preparatu botulinowego następuje wygładzenie lub całkowity zanik zmarszczek mimicznych i efekt ten utrzymuje się przez 4 do 6 miesięcy. Stałe utrzymanie efektów zabiegu wymaga więc powtórzenia go po upływie tego okresu. Trwałość efektów leczenia wydłuża się przy systematycznym stosowaniu zabiegu, co oznacza, że powtarzać go można coraz rzadziej.

Rekomendowana liczba zabiegów:
Dwa lub trzy razy w roku, następnie rzadziej w zależności od tego, jak długo utrzymywać się będą efekty zabiegu.

Leczenie nadpotliwości przy użyciu toksyny botulinowej

Preparaty botulinowe od lat stosowane są w medycynie jako skuteczne leki w terapii niektórych schorzeń o podłożu neurologicznym. W latach 80-tych ich skuteczność w blokowaniu niepożądanych impulsów nerwowych i ich długotrwałe działanie obniżające napięcie mięśni znalazły szerokie zastosowania w medycynie estetycznej. Jednym z ważnych zastosowań preparatów botulinowych jest leczenie nadmiernego wydzielania potu przez gruczoły potowe skóry, czyli tzw. nadpotliwości.
W ludzkiej skórze znajduje się przeszło dwa miliony gruczołów potowych, których zadaniem jest między innymi chłodzenie organizmu. Wydzielanie potu jest zjawiskiem naturalnym i zależnym od wielu czynników zewnętrznych i fizjologicznych. W przypadku zaburzeń funkcjonowania gruczołów potowych może jednak dochodzić do nadmiernego wydzielania potu, pomimo braku dostatecznych bodźców dla tej reakcji. Nadpotliwośćmoże mieć postać ogólną lub miejscową. Zwykle manifestuje się miejscowo, w obszarach o największym skupieniu gruczołów potowych, takich jak stopy, pachy, dłonie i twarz. U podłoża zbyt obfitego wydzielania potu mogą leżeć różne stany chorobowe, stres i
nieodpowiednia dieta, ale w większości przypadków zjawisko to wynika z samoistnych, okresowych lub chronicznych zaburzeń działania gruczołów potowych. W takich właśnie przypadkach z pomocą przychodzi nam terapia z zastosowaniem toksyny botulinowej.

Jest to zabieg polecany szczególnie osobom, u których nie dają pożądanych efektów:
– stosowanie antyperspirantów (szczególnie tych, zawierających sole glinu),
– stosowanie kuracji ziołowych (np. naparów z szałwii lub tabletek z wyciągami z szałwi, skrzypu polnego i melisy lekarskiej),
– stosowanie doustnych leków blokujących współczulny układ nerwowy, regulujący funkcjonowanie gruczołów potowych, czyli leczenie farmakologiczne,
– zabiegi jonoforezy z użyciem wody, czasem z dodatkiem preparatów farmaceutycznych, blokujących uwalnianie acetylocholiny,
– psychoterapia, stosowana szczególnie (ale nie tylko) w przypadkach nadpotliwości skojarzonej z zaburzeniami emocjonalnymi.

Wskazania do terapii toksyną botulinową to:
– nadmierna, miejscowa aktywność gruczołów potowych, szczególnie twarzy, dłoni, pach i stóp,
– dyskomfort, związany z nadmiernym poceniem się,
– trudności z utrzymaniem higieny, spowodowane szybkim i obfitym poceniem się, np. podczas niewielkiego nawet wysiłku, w stresujących sytuacjach lub spontanicznie.

Zabiegom z użyciem botuliny nie powinny poddawać się osoby, które:
– są w trakcie leczenia niektórymi antybiotykami* (zabiegowi można poddać się nie wcześniej niż tydzień po odstawieniu leku),
– przyjmują niektóre leki* (np. zwiotczające mięśnie, znieczulające lub przeciwzakrzepowe),
– mają zaburzenia krzepnięcia krwi,
– przechodzą infekcje wirusowe, takie jak grypa lub infekcje w okolicach miejsca zabiegu,
– są w ciąży, karmią piersią lub są w trakcie miesiączki,
– cierpią na choroby nowotworowe lub immunologiczne,
– chorują na rdzeniowy zanik mięśni, stwardnienie zanikowe boczne, zespół Lamberta Eatona lub miastenię,
– objawy nadpotliwości obserwują na całym ciele, w postaci nadpotliwości uogólnionej – w takich przypadkach potrzebna jest dodatkowa diagnostyka, wyjaśniająca przyczyny tych objawów; chodzi o upewnienie się, że nie mamy do czynienia z nadpotliwością wtórną,
której przyczyną mogą być choroby endokrynologiczne, neurologiczne, nowotworowe i inne.

Nie wszystkie przeciwwskazania mają charakter bezwzględny, w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Przed zabiegiem:
Ażeby potwierdzić lub wykluczyć wskazania do zabiegu, lekarz może uznać za przydatne wykonanie tak zwanego testu Minora. Jest to bezbolesna i prosta metoda oceny aktywności gruczołów potowych w miejscach, w których ma zostać przeprowadzonyzabieg. Zabieg poprzedza wywiad lekarski, w trakcie którego należy poinformować o stanie zdrowia i trwających lub zakończonych niedawno kuracjach i zabiegach leczniczych (w tym o zabiegach medycyny estetycznej), o przewlekłych chorobach i rozpoznanych uczuleniach.

Przynajmniej na tydzień przed zabiegiem należy odstawić wszelkie leki obniżające krzepliwość krwi (w tym pospolite środki przeciwbólowe i przeciwzapalne: polopirynę i aspirynę) i inne leki stanowiące przeciwwskazanie do zabiegu. W dzień zabiegu lub poprzedni usunąć owłosienie w miejscu zabiegu, nie należy stosować antyperspirantu. Na zabieg dobrze jest zabrać ze sobą czyste rzeczy na zmianę – w zależności od leczonego miejsca – koszulę lub bluzkę, skarpety, czy czyste i luźne rękawiczki. W dniu zabiegu (ani przed, ani po) nie należy spożywać alkoholu.

W trakcie zabiegu:
Zabieg jest tylko nieznacznie bolesny, pacjenci często porównują swoje wrażenia do odczuć, jakie towarzyszą depilacji laserowej. Tolerancja na ból jest jednak cechą indywidualną, więc w przypadku jakichkolwiek obaw należy powiedzieć o nich lekarzowi, który zadecyduje o ewentualnym użyciu środków znieczulających miejscowo.

Leczenie polega na podawanym śródskórnie preparacie z toksyną botulinową. Po dezynfekcji skóry w miejscu leczenia, nakłucia wykonuje się zwykle w kilkunastu punktach, w odstępach 1-2 cm, przy pomocy strzykawki jednorazowej z bardzo cienką igłą.

Czas trwania zabiegu:
W zależności od liczby wstrzyknięć, sam zabieg może trwać od 20 do 40 minut. Łączny czas wizyty, to zwykle około godziny.

Po zabiegu:
Przez kilka pierwszych godzin po zabiegu utrzymywać się mogą takie objawy jak zaczerwienienie, nieznaczne zsinienie i obrzęk skóry w miejscu zabiegu. W przypadku zabiegów dłoni może wystąpić nieznaczne osłabienie siły mięśniowej, a z uwagi na utrzymujący się przez pewien czas po zabiegu efekt znieczulenia, pacjent może mieć kłopoty z zapięciem guzików, czy manipulacją drobnymi przedmiotami – dlatego dobrze jest przyjść na zabieg z osobą towarzyszącą. Zdarza się, że po zabiegu pacjent odczuwa lekki ból głowy – można wyeliminować go zażywając paracetamol. Do kilku dni pacjent może odczuwać świąd i niewielki ból mięśni.

Przez 24 godziny po zabiegu należy powstrzymać się od spożywania alkoholu i palenia tytoniu, ponieważ substancje te osłabiają działanie leku. Ze względu na znaczące różnice ciśnień podczas lotów, należy powstrzymać się też od podróży samolotem. Nie zażywać leków a działaniu antykoagulacyjnym (np. polopiryny, aspiryny).

Po powrocie do domu, przed snem zmyć miejsce zabiegu letnią wodą z łagodnym mydłem. Unikać narażania leczonych miejsc na napięcia, np. poprzez podnoszenie ciężkich przedmiotów, czy mocne ściskanie przedmiotów w przypadku dłoni, albo unoszenie znacznych ciężarów ponad głowę w przypadku pach. Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu należy unikać przyjmowania preparatów zawierających magnez, ponieważ neutralizuje on działanie botuliny.

Medyczne efekty zabiegu:

Toksyna botulinowa hamuje uwalnianie acetylocholiny, która funkcjonuje jako neuroprzekaźnik między zakończeniami nerwów i mięśniami. Ostatecznym efektem działanie botuliny jest zahamowanie czynności wydzielania gruczołów potowych. Reakcja ta nie ma wpływu na inne czynności neurologiczne skóry, np. wrażliwość na dotyk.

Estetyczne efekty zabiegu:
Powstrzymanie nadmiernego wydzielania potu i konsekwencji tego zjawiska, takich jak dyskomfort pacjenta i podwyższone ryzyko infekcji w obszarach nadmiernej aktywności gruczołów potowych.

Rekomendowana liczba zabiegów:
Efekty leczenia nadpotliwości przy użyciu botuliny zaobserwować można po kilku dniach od zabiegu. Polegają one na całkowitym lub niemal całkowitym powstrzymaniu wydzielania potu w poddanych leczeniu obszarach. Efekty te nie są niestety trwałe – utrzymują się od sześciu do dwunastu miesięcy i z taką częstotliwością należy je powtarzać.


*antybiotykami: biodacyna, gentamycyna, streptomycyna, kanamycyna, polimyksyna, tetracyklina, linkomycyna
*leki: cyklosporyna, chlorochina i hydroksychlorochina, D-penicylamina, galamina, tubokuraryna, sukcynylocholina, heparyna, warfaryna, witamina E, kwas acetylosalicylowy (aspiryna, polopiryna), ibuprofen