• Medycyna estetyczna / Reumatologia / Interna: ul. Borki 20, Rybnik
  • Rejestracja: +48 693 853 222

Skleroterapia

Skleroterapia

Wiele kobiet unika zakładania sukienek czy spódnic oraz chodzenia do takich miejsc jak sauna lub basen, ze względu na pojawiające się na nogach tzw. pajączki oraz niebiesko-czerwone żyłki. Uważają one, że wygląda to nieestetycznie źle wpływa ma wygląd. Z takimi problemami zmaga się około 70% kobiet w wieku od 18 do 39 lat.
Pajączki to małe żyłki, które pojawiają się w okolicach uda lub podudzia i które można skutecznie wyeliminować przez zastosowanie bezbolesnej i skutecznej terapii. Zanim jednak się na to zdecydujemy, powinniśmy skonsultować ten problem z lekarzem, gdyż pajączki to pierwszy objaw wskazujący na problem żył. W przyszłości, nieleczone, mogą przemienić się w znacznie groźniejsze żylaki.
Aby nasze nogi wyglądały na zadbane stosujemy różnego rodzaju kremy, masaże oraz gimnastykę. Jednak najczęściej nie przynoszą one spodziewanych rezultatów. Efekt sięgający około 70-80% usuniętych zmian można osiągnąć jedynie poprzez zastosowanie zabiegu mikroskleroterapii. Jest to leczenie, które nie wymaga użycia lasera oraz znieczulenia.
W leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej już od prawie 100 lat stosuje się skleroterapię. Jest to zabieg prosty i skuteczny oraz bezpieczny. Polega na wstrzyknięciu do żyły, w której mają miejsce zmiany chorobowe, preparatu o nazwie Aethoxysklerol, aby doprowadzić do odczynu zapalnego w ścianie naczynia. Po niedługim czasie w tym miejscu tworzy się skrzeplina, która następnie ulega zwłóknieniu, czego efektem jest zamknięcie się żyły.
Jeśli decydujemy się na leczenie tą metodą większych zmian, takich jak żylaki, wówczas zalecane jest użycie piany obliterującej będącej zmieszanym lekiem i powietrzem. Dzięki temu możliwe jest użycie mniejszego stężenia leku przy spodziewanych efektach. Poprzez skleroterapię można leczyć również owrzodzenia żylakowe.
Skleroterapia, podobnie jak inne metody leczenia, nie likwidują problemu żylaków na stałe. Jest to jedynie czasowe rozwiązanie. Dlatego też należy być świadomym konieczności pozostania pod kontrolą lekarza i ewentualnie ponownego zastosowania leczenia.
Zanim dojdzie do wykonania zabiegu pacjent musi odbyć badania kliniczne, a także rekomenduje się wykonanie USG dopplerowskiego, celem ustalenia powodu pojawienia się zmian chorobowych i wskazania źródła ich pochodzenia w żyłach, co zapewni ustalenie prawidłowego planu leczenia.
Po zabiegu pacjent przez pewien czas musi nosić opaski elastyczne, jednak wyłącznie w ciągu dnia. Nie należy rezygnować z aktywności fizycznej dotąd preferowanej, zwłaszcza z pływania i spacerów. Już tego samego dnia po zabiegu można bez przeszkód wziąć prysznic. Przez miesiąc po zabiegu należy jednak unikać gorących kąpieli, sauny oraz nadmiernej ekspozycji na słońce.
Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie efekty uboczne, jak np. pojawienie się niewielkich krwiaków w miejscu ukłucia, które jednak powinny same zniknąć po około dwóch tygodniach, wszelkiego rodzaju przebarwienia najczęściej znikają po miesiącu, jednak zdarza się, że utrzymują się nawet do roku czasu, bardzo rzadko zdarza się, że w miejscu ukłucia pojawić się mogą nowe pajączki lub żylaki, a nawet martwica skóry, zapalenie żył, zakrzepica żył głębokich lub reakcje alergiczne. Wymienione dolegliwości występują jednak sporadycznie. Niemniej jeśli jakieś reakcje ze strony organizmu nas niepokoją należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Skleroterapia jest prostym, skutecznym i bezpiecznym zabiegiem stosowanym w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Metodę tą stosuje się z powodzeniem od prawie 100 lat. Zabieg polega na wstrzyknięciu do zmienionej chorobowo żyły specjalnego preparatu (Aethoxysklerol) w celu wywołania odczynu zapalnego w ścianie naczynia. W miejscu zapalenia powstaje skrzeplina, która z czasem ulega zwłóknieniu czego następstwem jest zamknięcie żyły. W przypadku leczenia skleroterapią większych żylaków zaleca się stosowanie piany obliterującej czyli mieszaniny leku i powietrza. Daje to możliwość zastosowania niższych stężeń leku przy znacznie większej skuteczności leczenia. Skleroterapią można również leczyć owrzodzenia żylakowe. Podobnie jak inne sposoby leczenia skleroterapia nie pozwala zapobiec powstawaniu w przyszłości nowych żylaków, które są związane z rozwojem choroby żył. Decydując się na zabieg, należy więc być świadomym konieczności kolejnych wizyt kontrolnych i ewentualnie dalszego leczenia w przyszłości.

Przed zabiegiem:

Przed zabiegiem konieczne jest poddanie się badaniu klinicznemu, oraz wskazane jest przeprowadzenie ultrasonografii dopplerowskiej w celu ustalenia przyczyny występowania objawów chorobowych i źródła zmian żylakowych oraz zaplanowania właściwego leczenia.