• Medycyna estetyczna / Reumatologia / Interna: ul. Borki 20, Rybnik
  • Rejestracja: +48 693 853 222

Medyczny peeling skóry

Medyczny peeling skóry, określany też jako eksfoliacja, to rodzaj zabiegu medycznego, polegającego na złuszczaniu naskórka w celach leczniczych i estetycznych.

Zabiegi tego rodzaju wykonać można różnymi metodami, które najogólniej podzielić można na:
– peelingi fizyczne, to zabiegi z zastosowaniem lasera frakcyjnego (powoduje on odparowanie wody z naskórka i jego złuszczanie w kilka dni po zabiegu), a także krioterapia i terapia ultradźwiękowa,
– mikrodermabrazja, czyli peeling mechaniczny, polegający na mechanicznym złuszczeniu naskórka z użyciem diamentowych lub korundowych preparatów ścierających lub wyzwalanej pod wysokim ciśnieniem mieszanki tlenu i roztworu soli,
– peeling chemiczny, który opisany jest szerzej na tej stronie.

Eksfoliacja chemiczna, czyli chemiczny peeling skóry, polega na intensywnym, ale ściśle kontrolowanym złuszczeniu naskórka, a czasem także górnych warstw skóry właściwej, przy użyciu odpowiednio dobranych preparatów, których głównymi składnikami są substancje złuszczające, takie jak kwasy alfa- i beta-hydroksylowe (AHA, BHA) oraz kwasy polihydroksylowe (PHA, np. kwas askorbinowy, czyli witamina C), kwas trójchlorooctowy (TCA), i inne. Celem zabiegu jest usunięcie równomiernej warstwy martwych, uszkodzonych i zmienionych chorobowo komórek naskórka i skóry właściwej.
W zależności od wskazań medycznych eksfoliację można przeprowadzić z mniejszą lub większą intensywnością, co przekłada się na głębokość penetracji zastosowanych w trakcie zabiegu substancji czynnych:
– penetracja bardzo powierzchowna powoduje złuszczenie jedynie do warstwy ziarnistej
naskórka,
– penetracja powierzchowna złuszcza naskórek do warstwy brodawkowej skóry właściwej,
– penetracja średnio głęboka dociera do wierzchnich pokładów warstwy siateczkowej,
– penetracja głęboka złuszcza skórę do środkowych obszarów warstwy siateczkowej.

Peeling medyczny od peelingu wykonywanego w salonach kosmetycznych odróżnia właśnie stopień penetracji skóry – w zabiegach kosmetycznych złuszczeniu ulega jedynie warstwa rogowa naskórka.

Wskazania do eksfoliacji to:
– trądzik pospolity,
– trądzik różowaty,
– pozostałe po trądziku zmiany skóry (przebarwienia pozapalne, blizny zanikowe, zaburzenia pigmentacji, grudki i guzki, prosaki),
– skóra palacza (przebarwienia i zrogowacenia, przesuszenie lub przetłuszczenie skóry),
– posłoneczne uszkodzenia skóry (tzw. fotostarzenie),
– rogowacenie przymieszkowe twarzy lub kończyn,
– rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, zaskórniki, powierzchowne zmarszczki,
– przebarwienia skóry na tle hormonalnym i po stanach zapalnych,
– plamy soczewitowate, piegi,
– rozstępy skórne,
– wszelkie inne objawy niedożywienia i starzenia się skóry (utrata naturalnej barwy, blasku i elastyczności skóry).

Z medycznego peelingu skóry nie powinny korzystać osoby, które:
– są uczulone na składniki preparatów peelingowych,
– są w ciąży lub karmią piersią,
– w ciągu ostatnich kilku miesięcy przeszły zabiegi chirurgiczne w obszarach, w których zastosowany ma być peeling,
– cierpią na choroby autoimmunologiczne, tak jak pęcherzyce i kolagenozy,
– doustnie przyjmują leki zawierające pochodne retinolu lub przyjmowały takie leki w ciągu ostatnich 12 miesięcy,
– są w trakcie leczenia lekami diuretycznymi lub niektórymi antybiotykami,
– mają opryszczkę w obszarach, przewidzianych jako miejsca zabiegu,
– na skórze mają brodawki płaskie, znamiona melanocytowe, liczne pajączki naczyniowe (teleangiektazje) lub liczne torbiele ropne i krosty jako objawy trądziku,
– mają skórę ze skłonnością do powstawania bliznowców,
– w ostatnich miesiącach intensywnie korzystały z kąpieli słonecznych (naturalnych lub w solarium),
– mają na skórze rany, podrażnienia, otarcia lub nadżerki,
– w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeszły krioterapię,
– cierpią na infekcje miejscowe lub ogólnoustrojowe.

Nie wszystkie przeciwwskazania mają charakter bezwzględny, w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Przed zabiegiem:
Zabieg zawsze poprzedza konsultacja medyczna, która pozwoli lekarzowi ocenić stan skóry i dobrać odpowiedni dla niej środek złuszczający. W trakcie konsultacji należy lekarza poinformować o stanie zdrowia i kontynuowanych lub niedawno zakończonych leczeniach, nawet jeśli nam samym takie szczegóły wydają się nieistotne.
Lekarz może zalecić przygotowanie skóry do zabiegu poprzez stosowanie np. kremów obniżających pH skóry przez dwa tygodnie poprzedzające zabieg. Przez co najmniej tydzień przed zabiegiem należy zrezygnować z depilacji, woskowania, elektrolizy i wszelkich czynności kosmetycznych drażniących skórę (dermabrazja, szorstkie gąbki itp.). Dobrze jest odstawić także silnie działające kremy (np. te zawierające retinol, tlenek benzoilu lub siarkę). Panowie nie powinni golić zarostu w dniu zabiegu.
Lekarz może też zalecić użycie w dniu zabiegu preparatu z filtrem przeciwsłonecznym o wskaźniku ochrony (SPF) co najmniej 30.

W trakcie zabiegu:
Przebieg różnych zabiegów peelingu chemicznego nieco różni się w zależności od stosowanego preparatu złuszczającego. W każdym przypadku lekarz usuwa makijaż oraz oczyszcza i odtłuszcza skórę w miejscu zabiegu. Pozostałe odkryte części ciała osłania, aby zapobiec ich przypadkowym podrażnieniom przez preparat złuszczający. Miejsca odkryte, a szczególnie wrażliwe (okolice oczu, kąciki ust) można ochronić, izolując je np. wazeliną lub innym preparatem, odpornym na działanie substancji aktywnych, stosowanych w konkretnym rodzaju peelingu chemicznego.

Po odtłuszczeniu i oczyszczeniu skóry, lekarz nakłada na skórę preparat złuszczający,którego działanie przerwane zostaje w ściśle określonym czasie poprzez przemywaniewodą lub środkiem neutralizującym preparat. Czynności te, w zależności od rodzaju zabiegu, powtarzane są zwykle co najmniej jeszcze raz.

W trakcie zabiegu odczuwa się nieznaczne pieczenie skóry, uczucie to można złagodzić kierując na skórę strumień chłodnego powietrza. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia.

Czas trwania zabiegu:
Czas trwania zabiegu jest dość zróżnicowany i zależy od stanu skóry, rodzaju zabiegu (eksfoliacja głęboka / powierzchowna) i stosowanych w zabiegu preparatów złuszczających. Sama terapia trwa zwykle od 20 do 30 minut, a wizyta nie dłużej niż godzinę.

Po zabiegu:
Przez kilka godzin po zabiegu należy powstrzymać się od energicznych ćwiczeń i unikać przegrzania skóry, nie należy więc korzystać z sauny lub gorącej kąpieli. Zalecane jest – niezależnie od pogody – codzienne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o wskaźniku ochrony SPF 30 lub więcej (od drugiego dnia po zabiegu) oraz preparatów wspomagających regenerację naskórka. Należy też zadbać o to, żeby skóra była dobrze nawilżona, a do mycia używać jedynie łagodnego mydła. Przez dwa tygodnie nie można stosować kremów zawierających AHA (kwas alfa-hydroksylowy), choć w czasie późniejszym są one zalecane jako środki podtrzymujące efekt zabiegu. Szczegółowe, dobrane odpowiednio do każdego przypadku, zalecenia wydaje lekarz przed lub po zabiegu.

Medyczne efekty zabiegu:
Eksfoliacja powoduje złuszczenie nabłonka i usunięcie powierzchniowych zmian skóry, co fizycznie eliminuje zmienione i martwe komórki oraz stymuluje regenerację i powstawanie nowej tkanki skórnej. W efekcie zabiegu następuje odbudowa i przebudowa głębiej położonych komórek skóry, a proporcje grubości warstw skóry właściwej i naskórka ulegają korzystnym zmianom. W zależności od zastosowanej substancji złuszczającej i głębokości penetracji peeling chemiczny może mieć też działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne, grzybobójcze, komedolityczne, a także niszczyć roztocza, rozluźniać połączenia między korneocytami, zwiększyć równomierność dystrybucji melanocytów i poprawić mikrokrążenie krwi.

Estetyczne efekty zabiegu:
Estetyczne efekty zabiegu mogą być różne dla poszczególnych preparatów złuszczających. Typowe zmiany to:
– zanik lub spłycenie drobnych zmarszczek i blizn potrądzikowych,
– większa sprężystość i świetlistość skóry,
– redukcja lub całkowity zanik przebarwień,
– przywrócenie naturalnego kolorytu skóry,
– wygładzenie lub całkowity zanik drobnych zmarszczek,
– redukcja lub całkowity zanik zrogowaceń naskórka.

Systematyczne stosowanie peelingu medycznego daje trwałe efekty w postaci przyspieszenia procesów odnowy skóry, spłycenia porów oraz zahamowania i eliminacji przebarwień, co powoduje, że cera ma młodszy wygląd, jest jędrna i dobrze nawilżona.

Objawy niepożądane:
Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu, objawy niepożądane  występują bardzo rzadko. Zaróżowienie skóry, a czasem także uczucie pieczenia lub łagodnego bólu przez kilka dni po zabiegu to objawy naturalne, które szybko mijają. U niektórych osób mogą wystąpić przemijające stany zapalne, podrażnienia skóry i zaburzenia pigmentacji lub objawy uczulenia na składniki preparatu. O wszelkich nienaturalnych, zaobserwowanych po zabiegu reakcjach organizmu należy poinformować lekarza, co ułatwi modyfikację postępowania w trakcie dalszego leczenia.

Rekomendowana liczba zabiegów:
Harmonogram zabiegów ustala lekarz, kierując się wiekiem, stanem skóry i oczekiwaniami pacjenta. Najczęściej w pierwszym okresie terapii zabiegi powtarza się co 2-4 tygodni, a następnie – dla podtrzymania efektów – 2-3 razy w roku.

Ceny medycznego peelingu chemicznego:
Ze względu na wiele rodzajów stosowanych w peelingu chemicznym preparatów i wiele wariantów postępowania, ceny zabiegów są bardzo zróżnicowane.