• Medycyna estetyczna / Reumatologia / Interna: ul. Borki 20, Rybnik
  • Rejestracja: +48 693 853 222

Nici liftingujące PDO

Bezoperacyjny lifting oraz rewitalizacja okolic twarzy szyi i dekoltu przy pomocy nici pdo oraz nici nbsp polikaprolaktonu

Chirurgiczny lifting twarzy to stosowany od wielu dekad zabieg, który często budził poważne kontrowersje z powodu ryzyka związanego z interwencją chirurgiczną, a w nielicznych przypadkach także z powodu zupełnie nieoczekiwanych efektów operacji.
Operacyjna korekta rysów twarzy była poza tym kosztownym przedsięwzięciem, na które stać było tylko osoby, znajdujące się w kręgu tych najlepiej zarabiających. Zmieniło się to wraz z wielokierunkowym rozwojem medycyny kosmetycznej „jednego dnia”, czyli całej gamy bezpiecznych, efektywnych i stosunkowo niedrogich procedur medycznych, umożliwiających korekty naturalnych wad urody oraz kompensację zmian wyglądu związanych z trybem życia, wiekiem i niektórymi chorobami.

Nici do liftingu: polikaprolakton:
Jedną z najnowszych technik w tej dziedzinie jest nieinwazyjny lifting twarzy, szyi i dekoltu z zastosowaniem rozpuszczalnych nici chirurgicznych o specjalnym profilu. Mechanizm działania polega tu na modelowaniu i stabilizacji skóry twarzy poprzez wprowadzenie do tkanki podskórnej rozpuszczalnych nici o starannie dopracowanym profilu, którego głównym elementem są mikro haczyki w kształtach, gęstości i wielkości dobranych do konkretnych zastosowań medycznych. Nici do liftingu nieoperacyjnego wykonane są polikaprolaktonu, biodegradowalnego polimeru z grupy poliestrów alifatycznych, w organizmie człowieka ulegającemu powolnemu rozkładowi w procesie hydrolizy wiązań estrowych. Pełnią one funkcję rusztowania, które utrzymuje zwiotczałą skórę w pożądanej pozycji i pozwala modelować ułożenie skóry tak, żeby przywrócić twarzy, szyi i dekoltowi atrakcyjny, młody wygląd. Proces biodegradacji nici trwa od 8 do 12 miesięcy, ale efekty liftingu mogą utrzymać się jeszcze nawet o kilka lat dłużej, ponieważ działanie nici nie ogranicza się do ich funkcji technicznych. Stymulują one także naturalną produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego w otaczających je tkankach, co powoduje wzrost elastyczności i uwodnienia skóry w miejscu zabiegu, a ostatecznie utrwalenie osiągniętych w wyniku leczenia efektów estetycznych. Polikaprolakton stosowany jest jako materiał medyczny już od kilkudziesięciu lat, jest to więc produkt, którego bezpieczeństwo użycia zostało gruntownie zweryfikowane.

Nici do liftingu: PDO
Nici wykonane z polidioksanonu pełnią w medycynie estetycznej tę samą rolę, co opisane wyżej nici z polikaprolaktonu. Nici PDO to syntetyczne nici złożone z jednego włókna lub dwóch skręconych razem włókien polidioksanonowych. Umieszczone w strukturach tkanki właściwej lub tkanki podskórnej, włókna te ulegają powolnej biodegradacji. Mechanizm ich działania jest podobny do opisanego wyżej: w ludzkich tkankach ulegają one powolnej hydrolizie, w wyniku której powstają monomery kwasu 2-hydroksy-etoksyoctowego. Rozkładają się one następnie na wodę i dwutlenek węgla, które są biologicznie obojętne dla organizmu i zostają całkowicie zresorbowane, czyli wchłonięte przez skórę.
Ważną cechą nici PDO jest ich biomedyczne oddziaływanie na otaczające je tkanki: nici PDO lokalnie stymulują produkcję przez organizm kolagenu i elastyny – białek odpowiedzialnych za jędrność, sprężystość i elastyczność skóry – z których w otaczających te nici tkankach budowane są endogenne włókna, wzmacniające i utrwalające efekty estetyczne zabiegu. PDO sprzyja też naturalnej syntezie kwasu hialuronowego, co zapewnia tkankom lepsze uwodnienie. Nici PDO (tak zresztą jak nici polikaprolaktonowe) mają więc działanie dwufunkcyjne i dwufazowe:

faza 1 (bezpośrednio po aplikacji): mechanicznie modelują i podtrzymują pożądane ułożenie skóry,
faza 2 (od około miesiąca po zabiegu przez 2-5 lat): poprzez biomedyczne oddziaływanie wywołują powstawanie włókien biologicznych, wzmacniających i utrwalających efekty zabiegu.

Dlatego, choć zdecydowaną poprawę wyglądu zaobserwować można zaraz po zabiegu, pełny efekt uzyskany zostaje po kilku tygodniach.Tak jak polikaprolakton, polidioksanon jest materiałem medycznym z powodzeniem stosowanym w chirurgii od bardzo wielu lat. Spełnia wszystkie amerykańskie i europejskie wymagania dla szwów chirurgicznych, a bezpieczeństwo jego stosowania potwierdzone zostało w setkach tysięcy zabiegów chirurgicznych na całym świecie.

Przykłady wskazań do wykonania zabiegu:
– poziome i pionowe zmarszczki na czole,
– opadające brwi (obniżenie zewnętrznych krawędzi brwi),
– opadające policzki i obszar pod dolną szczęką,
– pomarszczona skóra policzków,
– zmarszczki w okolicach ust (w tym tzw. zmarszczki palacza),
– zwiotczenie skóry poniżej dolnych powiek (tzw. worki pod oczami),
– pogłębione fałdy nosowo-wargowe,
– fałd podbródkowy i fałd marionetkowy (opadające kąciki ust),
– fałdy i zmarszczki na szyi i dekolcie.

Z zabiegów liftingowych z użyciem nici PDO i nici polikaprolaktanowych nie powinny korzystać osoby, które:
– chorują na cukrzycę z zaburzeniami naczyniowymi, ciężką niewydolność nerek lub wątroby,
– cierpią na padaczkę, choroby nowotworowe lub autoimmunologiczne,
– mają zaburzenia naczyniowe lub krzepliwości krwi,
– przechodzą choroby drobnoustrojowe (katar, przeziębienie, grypa),
– przechodzą infekcje wirusowe (opryszczka),
– są w ciąży lub karmią piersią,
– mają objawy stanów zapalnych skóry w obszarze planowanego leczenia,
– są uczulone na składniki aplikowanego preparatu.

Nie wszystkie przeciwwskazania mają charakter bezwzględny, w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Przed zabiegiem:
Zabieg nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. W ciągu tygodnia poprzedzającego zabieg nie należy przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwzakrzepowych (w tym stosowanej powszechnie jako środek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy aspiryny i jej odpowiedników, np. polopiryny). Aby do minimum ograniczyć pozabiegowe występowanie zsinienia, w przeddzień i w dniu zabiegu dobrze jest ograniczyć spożycie kawy i palenie papierosów.

W trakcie zabiegu:
Zabieg poprzedza konsultacja i wywiad lekarski, w trakcie których lekarz uzyskuje istotne dla zabiegu informacje na temat stanu zdrowia pacjenta oraz szczegółowo opisuje cele, sposób wykonania i skutki zabiegu. Przed założeniem nici lekarz może zastosować znieczulenie miejscowe. Po dezynfekcji „pola operacyjnego”, lekarz wprowadza kolejne nici pod skórę za pomocą cienkich igieł lub kaniul, na bieżąco monitorując uzyskane efekty. Jeden obszar zabiegu wymaga zwykle założenia od 3 do 4 nici, które ułożone są wzdłuż naturalnych linii napięcia skóry.

W trakcie jednego zabiegu można w ten sposób poprawić wygląd dekoltu, szyi lub twarzy w kilku różnych obszarach. Efekty tych działań widać zaraz po zabiegu, a nawet jeszcze w czasie jego przebiegu.

Ból odczuwany podczas wprowadzania nici pod skórę porównać można do wrażeń doznawanych podczas terapii akupunkturą – są to delikatne, mało bolesne ukłucia. W trakcie zabiegu w znieczuleniu miejscowym pacjent nie odczuwa bólu, choć może odczuwać niewielki dyskomfort.

Czas trwania zabiegu:
Czas trwania zabiegu może być bardzo różny i zależy głównie od liczby obszarów poddanych liftingowi. Zwykle mieści się on w przedziale między 20 i 60 minut. Na wprowadzenie i ułożenie jednej nici lekarz potrzebuje nie więcej niż 2-3 minuty.

Po zabiegu:
Bezpośrednio po liftingu wystąpić może obrzęk w obszarach objętych leczeniem. Na skórze mogą też być widoczne niewielkie krwiaki w miejscach nakłuć. Objawy ustępują zwykle samoistnie w ciągu doby.

Przez 3-4 dni po zabiegu nie powinno się dotykać, ani tym bardziej pocierać, masować lub drapać miejsc implantacji. Po liftingu twarzy dobrze jest unikać zbyt ekspresyjnej mimiki, a posiłki spożywać w postaci płynnej lub w formie miękkich potraw, żeby ograniczyć obciążenie skóry i mięśni żuchwy i całej twarzy. Dobrym pomysłem może być przeznaczenie kilku dni urlopu i po zabiegu przez dwa-trzy dni pozostać w domu. Normalny tryb życia podjąć można ponownie po dwóch tygodniach, a intensywny wysiłek fizyczny po miesiącu. Zabieg nie pozostawia na skórze żadnych blizn, a po okresie rekonwalescencji miejsca implantacji traktować można jak każde inne.

Medyczne efekty zabiegu:
– stymulacja produkcji endogennej postaci kolagenu,
– stymulacja syntezy endogennej postaci elastyny,
– stymulacja syntezy kwasu hialuronowego,
– wzmocnienie i ujędrnienie struktur tkanki skórnej,
– poprawa uwodnienia tkanki skórnej.

Estetyczne efekty zabiegu:
– wygładzenie zmarszczek i fałdów skórnych,
– podniesienie opadających policzków, brwi, obszarów pod powiekami,
– wyrównanie napięcia skóry w różnych obszarach twarzy, dekoltu i szyi,
– zdrowszy wygląd skóry dzięki zwiększeniu jej jędrności i elastyczności.

Rekomendowana liczba zabiegów:
Ponieważ zabieg daje trwałe rezultaty, zabiegi dodatkowe mogą okazać się potrzebne jedynie w celu skorygowania uzyskanych efektów lub wykonania liftingu innego obszaru ciała.

Ceny zabiegów liftingu z użyciem nici PDO i nici polikaprolaktonowych:
Ceny zabiegów są bardzo zróżnicowane i zależą głównie od liczby wykorzystanych w liftingu nici.