• Medycyna estetyczna / Reumatologia / Interna: ul. Borki 20, Rybnik
  • Rejestracja: +48 693 853 222

Modelowanie ust

Modelowanie konturu ust przy użyciu kwasu hialuronowego

Modelowanie kształtu ust / powiększanie ust to bardzo efektywny sposób poprawy wyglądu. Zabieg ten pozwala w znacznym stopniu zneutralizować przychodzące z wiekiem zmiany wykroju i objętości ust. Osobom młodym umożliwia korektę naturalnych niedoskonałości kształtu ust, takich jak zbyt wąski lub asymetryczny kontur, albo zbyt mało wykształcona górna lub dolna warga.

W wieku dojrzałym usta stopniowo ulegają odwodnieniu, wskutek czego tracą jędrność, stają się węższe i mniej wyraźnie zarysowane. Powodem tych zmian jest cienki naskórek oraz brak gruczołów potowych i łojowych. Na skórze w okolicach ust dostrzec można liczne pionowe zmarszczki, które formują się z wielu powodów, wśród których są działanie słońca, ekspresja mimiczna i palenie papierosów. Kąciki ust opadają, bruzdy w okolicach ust i nosa pogłębiają się. Te zmiany często nadają twarzy wyraz zmęczenia i apatii.

Modelowanie konturu ust potocznie nazywane powiększaniem ust pozwala przywrócić twarzy naturalny wyraz i młodszy wygląd, co pozytywnie wpływa na samopoczucie. Wykorzystywany w tym celu zabieg jest efektywny i bezpieczny. Polega on na wielopunktowym wprowadzeniu do tkanki ust kwasu hialuronowego za pomocą ampułkostrzykawki i bardzo cienkiej igły. Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie. Cechuje go bardzo duża zdolność wchłaniania wody. Po iniekcji i rozmasowaniu w celu równomiernego rozprowadzenia go w tkance, kwas hialuronowy wchłania i utrzymuje w niej wodę, co zapewnia właściwe uwodnienie ust.

Wskazania do zabiegu:
– pozioma asymetria ust,
– zbyt wąska dolna lub górna warga,
– odwodnienie ust i jego skutki – brak jędrności, zwężone wargi, utrata koloru,
– opadnięte kąciki ust.

Zabiegom modelowania konturu ust przy użyciu kwasu hialuronowego nie powinny poddawać się osoby, które:
– są uczulone na kwas hialuronowy,
– są w trakcie lub po chemoterapii,
– cierpią na niewyrównaną cukrzycę, zaburzenia krzepliwości krwi lub choroby autoimmunologiczne,
– cierpią na infekcje, stany zapalne lub opryszczkę w okolicach ust,
– skórę z tendencją do powstawania bliznowców,
– przyjmują leki przeciwzakrzepowe,
– mają permanentne lub semipermanentne wypełniacze (aquamid, silikon itp.),
– mają zaplanowany zabieg chirurgiczny w zakresie chirurgii szczękowej.

Nie wszystkie przeciwwskazania mają charakter bezwzględny, w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Przed zabiegiem:

Żadne szczególne przygotowania nie są konieczne. Tak jak przy każdym zabiegu iniekcji wielopunktowej, w ciągu tygodnia poprzedzającego zabieg nie należy przyjmować niektórych leków o działaniu przeciwzakrzepowym i przeciwzapalnym (w tym popularnej aspiryny i polopiryny). W dniu zabiegu należy powstrzymać się od kąpieli słonecznych, korzystania z sauny i solarium i intensywnego wysiłku fizycznego. Przed zabiegiem dobrze jest zmyć makijaż. Osoby, których skóra ma skłonność do opryszczki mogą po konsultacji z lekarzem przez ostatnie trzy dni przyjmować leki przeciwwirusowe.

W trakcie zabiegu:
Ponieważ usta i okolice ust są bardzo czułe na bodźce fizyczne, przed zabiegiem można zastosować znieczulenie miejscowe. Wstrzykiwanie nie trwa długo i obejmuje nie tylko wargę białą i czerwoną, lecz także zmarszczki wokół ust. Po iniekcji miejsca wstrzyknięcia preparatu jest masowane, aby rozprowadzić preparat równomiernie na całej powierzchni.

Czas trwania zabiegu:
Sam zabieg trwa zwykle 15-30 minut, czas wizyty nie przekracza zwykle jednej godziny.

Po zabiegu:
Po zabiegu, przynajmniej przez kilka pierwszych godzin nie powinno się dotykać, masować, ugniatać, czy przygryzać warg. Należy też unikać nadmiernej ekspresji ust (czyli strojenia min). Po upływie czasu zalecanego przez lekarza należy masować usta zgodnie ze wskazówkami otrzymanymi w czasie poprzedzającej zabieg konsultacji lekarskiej. Przez kilka dni należy unikać silnych źródeł ciepła (np. słońca, sauny i solarium) i bardzo niskich temperatur. Osoby ze skłonnością do opryszczki po konsultacji z lekarzem mogą profilaktycznie przyjmować leki przeciwwirusowe w maści.

Po zabiegu usta mogą być lekko opuchnięte, sporadycznie występują też drobne siniaki i obrzęki. Objawy te ustępują zwykle po dwóch lub trzech dniach.

Choć efekty korekty konturu ust dostrzec można już bezpośrednio po zabiegu, to pełny efekt następuje zwykle w ciągu dwóch tygodni od iniekcji.

Medyczne efekty zabiegu:
– zwiększenie zdolności tkanki ust do wchłaniania i zatrzymywania wody.

Estetyczne efekty zabiegu:
– korekta naturalnych niedoskonałości w rysunku ust,
– przeciwdziałanie związanym z wiekiem zmianom w wykroju i jędrności ust,
– poprawa ubarwienia ust,
– redukcja zmarszczek wokół ust.

Rekomendowana liczba zabiegów:
Efekt korekty konturu ust z użyciem kwasu hialuronowego utrzymuje się przez 6-9 miesięcy, rzadziej aż do 12 miesięcy. Przy konsekwentnym stosowaniu tej metody, z każdym kolejnym zabiegiem efekty powinny być trwalsze, a więc częstotliwość zabiegów może zmaleć nawet do jednego rocznie.