Przyczyny nadmiernego odkładania się tłuszczu pod brodą mogą być różne, ale efekt dają ten sam: zniekształcenie naturalnego owalu twarzy, formowanie się podwójnego podbródka i dyskomfort. Najczęściej występujące z tych przyczyn to skłonności genetyczne, nadwaga i nieprawidłowa postawa ciała, sprzyjająca wiotczeniu mięśni szyi i gromadzeniu się pod brodą złogów tłuszczu. Wyrobić w sobie nawyk utrzymywania prawidłowej postawy ciała przy odrobinie silnej woli może każdy. Znacznie trudniej jest wyleczyć nadwagę, a już zupełnie nie mamy wpływu na genetycznie zapisane skłonności do gromadzenia przez organizm zapasów tłuszczu w tkance policzków i brody. Pewne znaczenie dla wyglądu twarzy ma stopień nawilżenia skóry. Tkanka dobrze nawilżona dłużej pozostaje sprężysta i elastyczna, co hamuje proces odkładania się tłuszczu i opadania policzków i fałdów podbródkowych. Tkanka sucha szybko wiotczeje i skóra podbródka opada tym bardziej, im większe złogi tkanki tłuszczowej ją obciążają, a to może znacznie przyczynić się do zniekształcenia naturalnego owalu twarzy.
Medycyna estetyczna zyskała w ostatnich dekadach wiele narzędzi, umożliwiających nieinwazyjną korektę nawet znacznych niedoskonałości w wyglądzie twarzy, która kiedyś możliwa była jedynie poprzez klasyczne operacje chirurgiczne – stosunkowo ryzykowne, uciążliwe i kosztowne. Jedną z technik medycznych, umożliwiających nieoperacyjną redukcję tkanki tłuszczowej i przywrócenie naturalnego owalu twarzy jest lipoliza iniekcyjna z użyciem preparatu zawierającego kwas deoksycholowy lub jego sole. Kwas deoksycholowy tworzy z kwasami tłuszczowymi połączenia kompleksowe (kwasy choleinowe), które są rozpuszczalne w wodzie, co umożliwia ich metabolizm, czylistrawienie w wyniku działania lipazy trzustkowej. Najprościej mówiąc kwas deoksycholowy zmienia postać tłuszczów, w sposób umożliwiający ich „spalanie” w procesach trawiennych. Kwas deoksycholowy jest też substancją, która w organizmie człowieka występuje naturalnie, jako produkt metabolizmu cholesterolu w wątrobie.
Lipoliza iniekcyjna jest więc zabiegiem skutecznym, bezpiecznym i stanowi w medycynie estetycznej atrakcyjną alternatywę dla klasycznej chirurgii.
Wskazania do zabiegu lipolizy iniekcyjnej z użyciem preparatu z kwasem
deoksycholowym:
– odkładanie się nadmiernych ilości kwasów tłuszczowych w tkankach brody, podbródka i górnego odcinka szyi.
Zabiegom lipolizy iniekcyjnej nie powinny poddawać się osoby, które:
– chorują na cukrzycę z zaburzeniami naczyniowymi, ciężką niewydolność nerek lub wątroby,
– cierpią na padaczkę, choroby nowotworowe lub autoimmunologiczne,
– mają zaburzenia naczyniowe lub krzepliwości krwi,
– są w ciąży lub karmią piersią,
– mają objawy stanów zapalnych skóry,
– są uczulone na składniki preparatu.
Nie wszystkie przeciwwskazania mają charakter bezwzględny, w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Przed zabiegiem:
Zabieg nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. W ciągu tygodnia poprzedzającego zabieg przed należy tylko nie przyjmować niektórych leków przeciwzapalnych i przeciwzakrzepowych. A w dniu zabiegu nie spożywać alkoholu.
Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny, uzupełnia dokumentację i udziela informacji o wszystkich aspektach planowanej procedury medycznej. Następnie w razie potrzeby wykonuje pomiary antropometryczne i dokumentację fotograficzną, po czym w uzgodnieniu z pacjentem planuje zakres zabiegu.
W trakcie zabiegu:
Po dezynfekcji skóry w obrębie pola zabiegowego, lekarz wprowadza preparat do tkanki tłuszczowej przy pomocy pomocy strzykawki lub ampułkostrzykawki zaopatrzonej w specjalną, bardzo cienką igłę. Liczba nakłuć i ilość użytego preparatu zależy od czynników takich, jak planowany zakres korekty kształtu podbródka oraz rozmieszczenie i obfitość złogów tłuszczu. Zabiegowi towarzyszy niewielki tylko dyskomfort.
Czas trwania zabiegu:
Czas trwania zabiegu mieści się zwykle w przedziale 30-45 minut.
Po zabiegu:
Obrzęk, zaczerwienienie, czasem też niewielkie siniaki i krwiaki, którym może towarzyszyć uczucie pieczenia, łagodnego bólu lub swędzenia oraz większa niż zwykle wrażliwość skóry na dotyk i podrażnienia, to naturalne zjawiska, które ustępują samoistnie w ciągu pierwszych trzech dni po iniekcji. Zalecane jest wypijanie w tym okresie znacznych ilości – nawet do dwóch litrów wody dziennie. Ułatwi to metabolizowanie przez organizm tłuszczu, rozłożonego przez preparat na lepiej przyswajalne substancje.
Po zabiegu nie trzeba znacząco zmieniać trybu życia – jeszcze tego samego dnia można powrócić do normalnej aktywności. Warto jedynie stosować się do kilku prostych zasad, dzięki którym wesprzemy wysiłki organizmu:
– dużo wody: 1,5-2,0 l na dobę,
– rezygnacja z sauny, solarium, basenu,
– w diecie ograniczenie spożycia węglowodanów: ziemniaków, pieczywa, słodyczy i alkoholu, oraz potraw smażonych,
– unikanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które hamują reakcję spalania tłuszczu, wywołaną przez substancję aktywną preparatu,
– stosowanie się do ewentualnych dodatkowych zaleceń lekarza.
Medyczne efekty zabiegu:
– umożliwienie metabolizmu kwasów tłuszczowych w wyniku działania lipazy trzustkowej.
Estetyczne efekty zabiegu:
– wymodelowanie kształtu podbródka,
– przywrócenie naturalnego owalu twarzy.
Rekomendowana liczba zabiegów:
Proces metabolizmu tłuszczów w tkankach podbródka musi być rozłożony w czasie.
Liczba zabiegów może być różna w zależności od charakterystyki każdego przypadku. Pełny cykl terapeutyczny obejmuje przeciętnie 4-6 zabiegów.
Ceny zabiegów modelowania podbródka z użyciem preparatu z kwasem
deoksycholowym:
Ceny zabiegów zależą od ilości wykorzystanego preparatu.