• Medycyna estetyczna / Reumatologia / Interna: ul. Borki 20, Rybnik
  • Rejestracja: +48 693 853 222

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to technika medycyny estetycznej znana także jako autologiczna odnowa komórkowa (ACR – Autologous Cellular Regeneration), a także jako Regeneris lub „wampirzy lifting”. Ta ostatnia, potoczna nazwa brzmi może nieco makabrycznie, ale oddaje istotę procesu, który polega na uzyskaniu osocza bogatopłytkowego z krwi pobranej od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem, a następnie wykonaniu zabiegu mezoterapii z użyciem osocza.

ACR zyskuje ogromną popularność na całym świecie ze względu na wysoką efektywność i bezpieczeństwo tej terapii. Ponieważ preparat przygotowywany jest z materiału pobranego od pacjenta, nie występuje tu ryzyko konfliktu immunologicznego, a sterylność całego cyklu terapeutycznego całkowicie chroni pacjenta przed infekcją.

Najczęstsze zastosowania mezoterapii osoczem bogatopłytkowym to:

– wzmocnienie i odmłodzenie skóry głowy, twarzy, szyi, dekoltu i rąk,
– przeciwdziałanie wypadaniu włosów (leczenie łysienia),
– regeneracja skóry po zabiegach lipotransferu.

Terapii ACR nie powinny poddawać się osoby, które:

– cierpią na ropne i zapalne stany skóry lub opryszczkę,
– mają infekcje ogólnoustrojowe,
– chorują na cukrzycę lub są w trakcie leczenia choroby nowotworowej,
– przyjmują leki przeciwzakrzepowe, takie jak acenokumarol, heparyna lub kwas acetylosalicylowy,
– są w ciąży lub karmią piersią.

Nie wszystkie przeciwwskazania mają charakter bezwzględny, w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Przed zabiegiem:

Zabiegi ACR nie wymagają od pacjenta szczególnego przygotowania. Należy tylko upewnić się, że nie występują żadne przeciwwskazania do zabiegu.

W trakcie zabiegu:

W pierwszej fazie zabiegu lekarz pobiera krew pacjenta i poddaje ją procesowi, w wyniku którego pozyskane zostaje potrzebne do zabiegu mezoterapii osocze bogatopłytkowe.

Druga faza zabiegu to mezoterapia igłowa, czyli wprowadzenie osocza do tkanki skórnej.
Zabieg zazwyczaj wykonuje się bez znieczulenia, ponieważ ból odczuwany w trakcie zabiegu jest nieznaczny i ustaje natychmiast po jego zakończeniu. Osoby szczególnie wrażliwe na ból mogą jednak skorzystać z kremu znieczulającego.

Po zabiegu:

Zaczerwienienie skóry i uczucie wypełnienia lub rozpierania skóry w poddanych leczeniu obszarach to nieuciążliwe i naturalne objawy, które same ustępują po kilku godzinach. Możliwe jest też wystąpienie siniaczków, które zanikają w ciągu kilku dni. Terapia osoczem bogatopłytkowym nie wymaga żadnej rehabilitacji, ani innych procedur pozabiegowych.
Przez kilka dni po zabiegu należy jedynie nie narażać skóry na duże obciążenia: nie trzeć, nie naciągać i nie uciskać. Do pielęgnacji skóry dobrze jest stosować w tym okresie łagodne kosmetyki.

Medyczne efekty zabiegu:

– stymulacja procesu angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych w tkance
skórnej,
– pobudzenie mechanizmów regeneracji tkanek,
– zwiększenie aktywności fibroblastów w tworzeniu nowego kolagenu,
– pobudzenie mezenchymalnych komórek macierzystych.

Estetyczne efekty zabiegu:

– wygładzenie, ujędrnienie i odmłodzenie skóry,
– poprawa ubarwienia i wzmocnienie skóry,
– redukcja zmarszczek, bruzd i fałdów na skórze,
– przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach medycyny estetycznej,
– lepsze ukrwienie skóry.

Ceny zabiegów mezoterapii ACR:

Ceny zabiegów ACR są zróżnicowane i zależą od ilości preparatu i powierzchni aplikacji.

Mezoterapia igłowa kwasem hialuronowym i koktailami witaminowymi

Mezoterapia igłowa to niechirurgiczny zabieg medycyny estetycznej, polegający nawprowadzeniu do wierzchnich warstw skóry aktywnych składników, stymulujących komórki naskórka i skóry właściwej. Preparat, złożony z kwasu hialuronowego, a czasem też z innych, odpowiednio dobranych składników biologicznie czynnych, podawany jest poprzez iniekcje przy użyciu bardzo cienkich igieł, umożliwiających dokładne dozowanie preparatu.
Kwas hialuronowy, to jeden z kwasów mukopolisacharydowych, który jako naturalny wielocukier występuje w międzykomórkowej przestrzeni skóry. Łańcuchy tego kwasu funkcjonują jako swoista gąbka molekularna – wchłaniają wodę, nasycając nią przestrzenie między włóknami kolagenu i zapobiegają powstawaniu zmarszczek poprzez dobre nawilżenie i poprawę elastyczności skóry.

Najczęstsze zastosowania mezoterapii kwasem hialuronowym to:
– ujędrnienie wiotczejącej skóry,
– wygładzanie zmarszczek,
– zapobieganie powstawaniu zmarszczek,
– redukcja cellulitu (brzuch, uda, pośladki),
– redukcja rozstępów.

Terapii kwasem hialuronowym nie powinny poddawać się osoby, które:
– cierpią na alergie, cukrzycę, stany zapalne skóry, opryszczkę,
– są w ciąży lub karmią piersią,
– mają skórę źle reagującą na iniekcje (skłonność do zwłóknień skóry),
– cierpią na choroby układu immunologicznego, nowotwory lub mają obniżoną odporność.

Nie wszystkie przeciwwskazania mają charakter bezwzględny, w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Przed zabiegiem:
W ciągu ciągu tygodnia poprzedzającego zabieg nie należy przyjmować leków, obniżających krzepliwość krwi (np. aspiryna, polopiryna), ponieważ mogą one spowodować wystąpienie siniaczków, które mogą utrzymywać się potem przez kilka dni. W przypadku wrodzonej skłonności do sinienia skóry, należy poinformować o tym lekarza w trakcie wywiadu, a przez kilka dni przed zabiegiem smarować skórę kremem z witaminą K. Przy skłonnościach do opryszczki można przed zabiegiem zażyć Heviran.

W trakcie zabiegu:
Wizyta zaczyna się od wywiadu z pacjentem, w trakcie którego lekarz zbiera niezbędne informacje – to wtedy należy poinformować o wszelkich kłopotach zdrowotnych, mogącychstanowić przeciwwskazania do zabiegu. Przed zabiegiem należy też starannie zmyć makijaż. Następnie lekarz opisuje przebieg zabiegu i towarzyszące mu odczucia, zwykle ograniczające się do delikatnych ukłuć w miejscu poddanym leczeniu. Lekarz dezynfekuje skórę w miejscu zabiegu, a na skórę pacjentów o dużej wrażliwości na ból może nałożyć krem znieczulający. Znieczulenie zaczyna działać po 30-40 minutach i wtedy można przystąpić do iniekcji preparatu. Czas trwania zabiegu zależy od wielkości obszaru skóry poddawanemu leczeniu, ale zwykle jest to około 15-20 minut.

Czas trwania zabiegu:
– 15-20 minut plus czas przeznaczony na wywiad lekarski i oczekiwania na efekty znieczulenia.

Po zabiegu:
Po zabiegu zaobserwować można zaczerwienie skóry, które zwykle ustępuje po kilku godzinach, a skrajnych przypadkach po kilku dniach. Bezpośrednio po zabiegu nie należy spożywać alkoholu. Nie powinno się też korzystać z basenu, sauny, solarium i masaży. Na skórę nie należy nakładać kosmetyków, z wyjątkiem maści lub kremów zawierających witaminę K, która zapobiega powstawaniu siniaków, a jeśli się pojawią, przyspiesza ich ustąpienie. Dobrze jest unikać wysiłku fizycznego i dotykania twarzy, a przed snem warto nałożyć na poduszkę czystą poszewkę. Gdyby na skórze w miejscach po ukłuciach pojawiły się mikroskopijne strupki, nie należy ich zdrapywać, ani mechanicznie usuwać w żaden inny sposób, lecz jedynie smarować kremem.

Medyczne efekty zabiegu:
– dostarczenie kwasu hialuronowego i substancji odżywczych w głąb tkanki skórnej,
– pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny,
– lepsze nawilżenie skóry,
– poprawa metabolizmu komórek tłuszczowych.

Estetyczne efekty zabiegu:
– większa gładkość i elastyczność skóry,
– poprawa kolorytu skóry,
– zanik lub złagodzenie zmarszczek,
– wzmocnienie włosów,
– redukcja cellulitu i rozstępów.

Efekty zaobserwować można już bezpośrednio po zabiegu, z czasem stają się one coraz wyraźniejsze.

Niepożądane efekty uboczne zabiegu:
– ból w trakcie iniekcji (osoby szczególnie wrażliwe na ból powinny poprosić o znieczulenie),
– rumień, obrzęk (reakcja skóry szczególnie wrażliwej na nakłuwanie, objawy te szybko ustępują),
– siniaki lub krwiaki (samoistnie ustępują po kilku godzinach lub kilku dniach – należy unikać przyjmowania przed zabiegiem leków obniżających krzepliwość krwi, np. aspiryny).

Rekomendowana liczba zabiegów:

W pierwszej, trwającej około dwóch miesięcy, fazie leczenia zalecane jest stosowanie zabiegów co dwa tygodnie, w drugiej fazie, której celem jest utrwalenie efektów leczenia zwykle wystarczy jeden zabieg na 2-3 miesiące. Są to jednak jedynie dane orientacyjne, bo liczbę i częstotliwość zabiegów lekarz ustala dla każdego pacjenta indywidualnie.