• Medycyna estetyczna / Reumatologia / Interna: ul. Borki 20, Rybnik
  • Rejestracja: +48 693 853 222

Lipoliza iniekcyjna

Lipoliza iniekcyjna redukcja tkanki tłuszczowej przy użyciu preparatu dermastabilon

Do niedawna jedynym sposobem redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej był zabieg chirurgiczny – rozwiązanie kosztowne, uciążliwe i obarczone ryzykiem towarzyszącym każdej interwencji chirurgicznej. Obecnie alternatywę dla tego rozwiązania stanowi lipoliza iniekcyjna – metoda praktycznie bezbolesna, nieinwazyjna i skuteczna. Mechanizm działania tej metody polega na iniekcji w tkankę tłuszczową preparatu o działaniu lipolitycznym, w efekcie którego trójglicerydy (tkanka tłuszczowa) zostają rozbite na kwasy tłuszczowe i glicerol, a te ostatnie trafiają do krwiobiegu i zostają zmetabolizowane w różnych tkankach organizmu. Najkrócej można ten proces opisać stwierdzeniem, że lipoliza umożliwia organizmowi „spalanie” złogów tkanki tłuszczowej.

Wskazania do wykonania zabiegu:
– zbyt szerokie uda, biodra, kolana,
– zbyt obfite pośladki, kończyny górne,
– fałdy tłuszczu na brzuchu lub na plecach,
– ginekomastia męska,
– tzw. byczy kark,
– podwójny podbródek,
– inne zlokalizowane złogi tłuszczu.

Zabiegom lipolizy iniekcyjnej nie powinny poddawać się osoby, które:
– chorują na cukrzycę z zaburzeniami naczyniowymi, ciężką niewydolność nerek lub wątroby,
– cierpią na padaczkę, choroby nowotworowe lub autoimmunologiczne,
– mają zaburzenia naczyniowe lub krzepliwości krwi,
– są w ciąży lub karmią piersią,
– mają objawy stanów zapalnych skóry,
– są uczulone na składniki aplikowanego preparatu (m. in. na kwas benzoesowy, soję, jaja, skorupiaki oraz witaminy E i B),
– mają bardzo dużą nadwagę.

Nie wszystkie przeciwwskazania mają charakter bezwzględny, w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Przed zabiegiem:
Zabieg nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. W ciągu tygodnia poprzedzającego zabieg przed należy tylko nie przyjmować niektórych leków przeciwzapalnych i przeciwzakrzepowych. A w dniu zabiegu nie spożywać alkoholu.

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny, uzupełnia dokumentację i udziela informacji o wszystkich aspektach planowanej procedury medycznej. Następnie w razie potrzeby wykonuje pomiary antropometryczne i dokumentację fotograficzną, po czym w uzgodnieniu z pacjentem planuje zakres zabiegu.

W trakcie zabiegu:
Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz oznacza na skórze pacjenta miejsca, w których wykonane zostaną iniekcje. Na życzenie pacjenta może też zastosować miejscowe znieczulenie. Po dezynfekcji skóry w miejscu planowanych iniekcji, lekarz wykonuje serię praktycznie bezbolesnych nakłuć bardzo cienką igłą, wprowadzając pod skórę ściśle określone dawki preparatu. Nawet bez znieczulenia, czynności te powodują nieznaczny najwyżej dyskomfort pacjenta, a ponieważ cała procedura trwa tylko około pół godziny, większość osób doskonale znosi całe serie takich zabiegów.

Czas trwania zabiegu:
Wykonanie iniekcji zabiera zwykle od 20 do 40 minut. Wizyta w gabinecie powinna trwać nie dłużej niż godzinę.

Po zabiegu:
Obrzęk, zaczerwienienie, czasem też niewielkie siniaki i krwiaki, którym może towarzyszyć uczucie pieczenia, łagodnego bólu lub swędzenia oraz większa niż zwykle wrażliwość skóry na dotyk i podrażnienia, to naturalne zjawiska, które ustępują samoistnie w ciągu pierwszych trzech dni po iniekcji. Objawy te są skutkiem wydzielania przez komórki histaminy i jest to jedna z naturalnych konsekwencji działania substancji aktywnej preparatu. Złagodzić je można przyjmując leki antyhistaminowe i środki przeciwbólowe. Można też użyć chłodnych okładów. Zalecane jest wypijanie w tym okresie znacznych ilości – nawet do dwóch litrów wody dziennie. Ułatwi to metabolizowanie przez organizm tłuszczu, rozłożonego przez preparat na lepiej przyswajalne substancje.

Po zabiegu nie trzeba znacząco zmieniać trybu życia – jeszcze tego samego dnia można powrócić do normalnej aktywności. Warto jedynie stosować się do kilku prostych zasad, dzięki którym wesprzemy wysiłki organizmu:
– luźne ubrania przez pierwszy tydzień po zabiegu,
– dużo wody: 1,5-2,0 l na dobę,
– rezygnacja z sauny, solarium, basenu,
– w diecie ograniczenie spożycia węglowodanów: ziemniaków, pieczywa, słodyczy i alkoholu, oraz potraw smażonych,
– unikanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które hamują reakcję spalania tłuszczu, wywołaną przez substancję aktywną preparatu,
– stosowanie się do ewentualnych dodatkowych zaleceń lekarza.

Medyczne efekty zabiegu:
Preparat powoduje rozłożenie nie ulegającego metabolizmowi tłuszczu (trójglicerydów) na substancje lepiej przyswajane przez organizm.

Estetyczne efekty zabiegu:
Dobrze przeprowadzony zabieg i konsekwentne stosowanie się pacjenta do zaleceń lekarza skutkują znaczącą redukcją objętości tkanki tłuszczowej w obszarach objętych leczeniem, co wpływa na poprawę sylwetki i podnosi komfort życia.

Rekomendowana liczba zabiegów:
W zależności od wielkości złogów tłuszczu i rozległości poddanych leczeniu obszarów ciała, pełny cykl terapeutyczny może wymagać od dwóch do pięciu zabiegów. Typowy harmonogram zabiegów, obejmuje:
– w pierwszej fazie leczenia: 4-6 (a maksymalnie 10) zabiegów w odstępach dwutygodniowych przez 4-6 tygodni (faza intensywna),
– w drugiej fazie leczenia: 1 zabieg w miesiącu przez 3 miesiące (faza pielęgnacyjna),
– w trzeciej fazie leczenia: 1 zabieg co sześć miesięcy (faza podtrzymująca).

Ceny zabiegów lipolizy iniekcyjnej zależą od ilości wykorzystanego w zabiegach preparatu.