• Medycyna estetyczna / Reumatologia / Interna: ul. Borki 20, Rybnik
  • Rejestracja: +48 693 853 222

Kwas hialuronowy

Mezoterapia igłowa kwasem hialuronowym i koktailami witaminowymi

Mezoterapia igłowa to niechirurgiczny zabieg medycyny estetycznej, polegający nawprowadzeniu do wierzchnich warstw skóry aktywnych składników, stymulujących komórki naskórka i skóry właściwej. Preparat, złożony z kwasu hialuronowego, a czasem też z innych, odpowiednio dobranych składników biologicznie czynnych, podawany jest poprzez iniekcje przy użyciu bardzo cienkich igieł, umożliwiających dokładne dozowanie preparatu.
Kwas hialuronowy, to jeden z kwasów mukopolisacharydowych, który jako naturalny wielocukier występuje w międzykomórkowej przestrzeni skóry. Łańcuchy tego kwasu funkcjonują jako swoista gąbka molekularna – wchłaniają wodę, nasycając nią przestrzenie między włóknami kolagenu i zapobiegają powstawaniu zmarszczek poprzez dobre nawilżenie i poprawę elastyczności skóry.

Najczęstsze zastosowania mezoterapii kwasem hialuronowym to:
– ujędrnienie wiotczejącej skóry,
– wygładzanie zmarszczek,
– zapobieganie powstawaniu zmarszczek,
– redukcja cellulitu (brzuch, uda, pośladki),
– redukcja rozstępów.

Terapii kwasem hialuronowym nie powinny poddawać się osoby, które:
– cierpią na alergie, cukrzycę, stany zapalne skóry, opryszczkę,
– są w ciąży lub karmią piersią,
– mają skórę źle reagującą na iniekcje (skłonność do zwłóknień skóry),
– cierpią na choroby układu immunologicznego, nowotwory lub mają obniżoną odporność.

Nie wszystkie przeciwwskazania mają charakter bezwzględny, w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Przed zabiegiem:
W ciągu ciągu tygodnia poprzedzającego zabieg nie należy przyjmować leków, obniżających krzepliwość krwi (np. aspiryna, polopiryna), ponieważ mogą one spowodować wystąpienie siniaczków, które mogą utrzymywać się potem przez kilka dni. W przypadku wrodzonej skłonności do sinienia skóry, należy poinformować o tym lekarza w trakcie wywiadu, a przez kilka dni przed zabiegiem smarować skórę kremem z witaminą K. Przy skłonnościach do opryszczki można przed zabiegiem zażyć Heviran.

W trakcie zabiegu:
Wizyta zaczyna się od wywiadu z pacjentem, w trakcie którego lekarz zbiera niezbędne informacje – to wtedy należy poinformować o wszelkich kłopotach zdrowotnych, mogącychstanowić przeciwwskazania do zabiegu. Przed zabiegiem należy też starannie zmyć makijaż. Następnie lekarz opisuje przebieg zabiegu i towarzyszące mu odczucia, zwykle ograniczające się do delikatnych ukłuć w miejscu poddanym leczeniu. Lekarz dezynfekuje skórę w miejscu zabiegu, a na skórę pacjentów o dużej wrażliwości na ból może nałożyć krem znieczulający. Znieczulenie zaczyna działać po 30-40 minutach i wtedy można przystąpić do iniekcji preparatu. Czas trwania zabiegu zależy od wielkości obszaru skóry poddawanemu leczeniu, ale zwykle jest to około 15-20 minut.

Czas trwania zabiegu:
– 15-20 minut plus czas przeznaczony na wywiad lekarski i oczekiwania na efekty znieczulenia.

Po zabiegu:
Po zabiegu zaobserwować można zaczerwienie skóry, które zwykle ustępuje po kilku godzinach, a skrajnych przypadkach po kilku dniach. Bezpośrednio po zabiegu nie należy spożywać alkoholu. Nie powinno się też korzystać z basenu, sauny, solarium i masaży. Na skórę nie należy nakładać kosmetyków, z wyjątkiem maści lub kremów zawierających witaminę K, która zapobiega powstawaniu siniaków, a jeśli się pojawią, przyspiesza ich ustąpienie. Dobrze jest unikać wysiłku fizycznego i dotykania twarzy, a przed snem warto nałożyć na poduszkę czystą poszewkę. Gdyby na skórze w miejscach po ukłuciach pojawiły się mikroskopijne strupki, nie należy ich zdrapywać, ani mechanicznie usuwać w żaden inny sposób, lecz jedynie smarować kremem.

Medyczne efekty zabiegu:
– dostarczenie kwasu hialuronowego i substancji odżywczych w głąb tkanki skórnej,
– pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny,
– lepsze nawilżenie skóry,
– poprawa metabolizmu komórek tłuszczowych.

Estetyczne efekty zabiegu:
– większa gładkość i elastyczność skóry,
– poprawa kolorytu skóry,
– zanik lub złagodzenie zmarszczek,
– wzmocnienie włosów,
– redukcja cellulitu i rozstępów.

Efekty zaobserwować można już bezpośrednio po zabiegu, z czasem stają się one coraz wyraźniejsze.

Niepożądane efekty uboczne zabiegu:
– ból w trakcie iniekcji (osoby szczególnie wrażliwe na ból powinny poprosić o znieczulenie),
– rumień, obrzęk (reakcja skóry szczególnie wrażliwej na nakłuwanie, objawy te szybko ustępują),
– siniaki lub krwiaki (samoistnie ustępują po kilku godzinach lub kilku dniach – należy unikać przyjmowania przed zabiegiem leków obniżających krzepliwość krwi, np. aspiryny).

 

Rekomendowana liczba zabiegów:
W pierwszej, trwającej około dwóch miesięcy, fazie leczenia zalecane jest stosowanie zabiegów co dwa tygodnie, w drugiej fazie, której celem jest utrwalenie efektów leczenia zwykle wystarczy jeden zabieg na 2-3 miesiące. Są to jednak jedynie dane orientacyjne, bo liczbę i częstotliwość zabiegów lekarz ustala dla każdego pacjenta indywidualnie.

 

 

MODELOWANIE KONTURU UST PRZY UŻYCIU KWASU HIALURONOWEGO

Modelowanie kształtu ust to bardzo efektywny sposób poprawy wyglądu. Zabieg ten pozwala w znacznym stopniu zneutralizować przychodzące z wiekiem zmiany wykroju i objętości ust. Osobom młodym umożliwia korektę naturalnych niedoskonałości kształtu ust, takich jak zbyt wąski lub asymetryczny kontur, albo zbyt mało wykształcona górna lub dolna warga.

W wieku dojrzałym usta stopniowo ulegają odwodnieniu, wskutek czego tracą jędrność, stają się węższe i mniej wyraźnie zarysowane. Powodem tych zmian jest cienki naskórek oraz brak gruczołów potowych i łojowych. Na skórze w okolicach ust dostrzec można liczne pionowe zmarszczki, które formują się z wielu powodów, wśród których są działanie słońca, ekspresja mimiczna i palenie papierosów. Kąciki ust opadają, bruzdy w okolicach ust i nosa pogłębiają się. Te zmiany często nadają twarzy wyraz zmęczenia i apatii.

Modelowanie konturu ust pozwala przywrócić twarzy naturalny wyraz i młodszy wygląd, co pozytywnie wpływa na samopoczucie. Wykorzystywany w tym celu zabieg jest efektywny i bezpieczny. Polega on na wielopunktowym wprowadzeniu do tkanki ust kwasu hialuronowego za pomocą ampułkostrzykawki i bardzo cienkiej igły. Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie. Cechuje go bardzo duża zdolność wchłaniania wody. Po iniekcji i rozmasowaniu w celu równomiernego rozprowadzenia go w tkance, kwas hialuronowy wchłania i utrzymuje w niej wodę, co zapewnia właściwe uwodnienie ust.

Wskazania do zabiegu:
– pozioma asymetria ust,
– zbyt wąska dolna lub górna warga,
– odwodnienie ust i jego skutki – brak jędrności, zwężone wargi, utrata koloru,
– opadnięte kąciki ust.

Zabiegom modelowania konturu ust przy użyciu kwasu hialuronowego nie powinny poddawać się osoby, które:
– są uczulone na kwas hialuronowy,
– są w trakcie lub po chemoterapii,
– cierpią na niewyrównaną cukrzycę, zaburzenia krzepliwości krwi lub choroby autoimmunologiczne,
– cierpią na infekcje, stany zapalne lub opryszczkę w okolicach ust,
– skórę z tendencją do powstawania bliznowców,
– przyjmują leki przeciwzakrzepowe,
– mają permanentne lub semipermanentne wypełniacze (aquamid, silikon itp.),
– mają zaplanowany zabieg chirurgiczny w zakresie chirurgii szczękowej.

Nie wszystkie przeciwwskazania mają charakter bezwzględny, w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Przed zabiegiem:

Żadne szczególne przygotowania nie są konieczne. Tak jak przy każdym zabiegu iniekcji wielopunktowej, w ciągu tygodnia poprzedzającego zabieg nie należy przyjmować niektórych leków o działaniu przeciwzakrzepowym i przeciwzapalnym (w tym popularnej aspiryny i polopiryny). W dniu zabiegu należy powstrzymać się od kąpieli słonecznych, korzystania z sauny i solarium i intensywnego wysiłku fizycznego. Przed zabiegiem dobrze jest zmyć makijaż. Osoby, których skóra ma skłonność do opryszczki mogą po konsultacji z lekarzem przez ostatnie trzy dni przyjmować leki przeciwwirusowe.

W trakcie zabiegu:
Ponieważ usta i okolice ust są bardzo czułe na bodźce fizyczne, przed zabiegiem można zastosować znieczulenie miejscowe. Wstrzykiwanie nie trwa długo i obejmuje nie tylko wargę białą i czerwoną, lecz także zmarszczki wokół ust. Po iniekcji miejsca wstrzyknięcia preparatu jest masowane, aby rozprowadzić preparat równomiernie na całej powierzchni.

Czas trwania zabiegu:
Sam zabieg trwa zwykle 15-30 minut, czas wizyty nie przekracza zwykle jednej godziny.

Po zabiegu:
Po zabiegu, przynajmniej przez kilka pierwszych godzin nie powinno się dotykać, masować, ugniatać, czy przygryzać warg. Należy też unikać nadmiernej ekspresji ust (czyli strojenia min). Po upływie czasu zalecanego przez lekarza należy masować usta zgodnie ze wskazówkami otrzymanymi w czasie poprzedzającej zabieg konsultacji lekarskiej. Przez kilka dni należy unikać silnych źródeł ciepła (np. słońca, sauny i solarium) i bardzo niskich temperatur. Osoby ze skłonnością do opryszczki po konsultacji z lekarzem mogą profilaktycznie przyjmować leki przeciwwirusowe w maści.

Po zabiegu usta mogą być lekko opuchnięte, sporadycznie występują też drobne siniaki i obrzęki. Objawy te ustępują zwykle po dwóch lub trzech dniach.

Choć efekty korekty konturu ust dostrzec można już bezpośrednio po zabiegu, to pełny efekt następuje zwykle w ciągu dwóch tygodni od iniekcji.

Medyczne efekty zabiegu:
– zwiększenie zdolności tkanki ust do wchłaniania i zatrzymywania wody.

Estetyczne efekty zabiegu:
– korekta naturalnych niedoskonałości w rysunku ust,
– przeciwdziałanie związanym z wiekiem zmianom w wykroju i jędrności ust,
– poprawa ubarwienia ust,
– redukcja zmarszczek wokół ust.

Rekomendowana liczba zabiegów:
Efekt korekty konturu ust z użyciem kwasu hialuronowego utrzymuje się przez 6-9 miesięcy, rzadziej aż do 12 miesięcy. Przy konsekwentnym stosowaniu tej metody, z każdym kolejnym zabiegiem efekty powinny być trwalsze, a więc częstotliwość zabiegów może zmaleć nawet do jednego rocznie.