• Medycyna estetyczna / Reumatologia / Interna: ul. Borki 20, Rybnik
  • Rejestracja: +48 693 853 222

Cosmelan / Dermamelan

Redukcja przebarwień cosmelan

Piegi i ciemne plamki na twarzy, znamiona barwnikowe i przebarwienia słoneczne na dłoniach, przedramionach i innych częściach ciała, to zmiany, które mogą mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi, stanami zapalnymi, chorobami wątroby, stosowaniem niektórych leków i kosmetyków, więc zawsze warto przeprowadzić badania diagnostyczne, które pomogą wyjaśnić przyczyny ich wystąpienia. W wielu przypadkach przebarwienia na skórze pojawiają się jednak spontanicznie, czasem też zanikają samoistnie, bez żadnych zabiegów terapeutycznych. Jeśli tak się nie stanie, z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.

Jednym z najskuteczniejszych narzędzi medycyny estetycznej w leczeniu przebarwień skóry jest peeling głęboki Cosmelan, który bardzo skutecznie radykalnie redukuje lub całkowicie usuwa piegi, plamy i  przebarwienia skóry o różnym pochodzeniu. Jest równie efektywny w działaniu na przebarwienia świeże, powstałe w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy, jak i zadawnione zmiany, pozostające na skórze od wielu lat.

Depigmentacyjne działanie preparatu polega na skutecznym, lokalnym blokowaniu tyrozynazy – enzymu, niezbędnego w procesie melanogenezy, w wyniku którego powstają melaniny, czyli pigmenty odpowiedzialne za ubarwienie skóry. Preparat zawiera też substancje czynne o natychmiastowym działaniu rozjaśniającym kolor skóry.

Wskazania do terapii depigmentacyjnej z użyciem preparatu Cosmelan:
– piegi,
– znamiona barwnikowe,
– plamy soczewicowate,
– bielactwo,
– plamy i przebarwienia wywołane starzeniem się skóry,
– ciemne plamy na twarzy, ramionach i innych częściach ciała,
– ostuda, melanodermia (chloasma, melasma),
– przebarwienia po peelingu,
– przebarwienia spowodowane nadmierną ekspozycją skóry na słońce,
– zmarszczki mimiczne,
– poszerzone pory skóry.

Zabiegom z użyciem preparatu Cosmelan nie powinny poddawać się osoby, które:
– przechodzą aktywną fazę takich chorób skóry jak trądzik i opryszczka,
– są w ciąży lub karmią piersią,
– mają objawy stanów zapalnych skóry lub skórę nadwrażliwą na światło,
– są uczulone na składniki preparatu,
– korzystały z peelingu chemicznego (wymagany tygodniowy okres karencji),
– są w trakcie leczenia preparatami z witaminą A (wymagany dwutygodniowy okres karencji),
– korzystały z kuracji Roacutan (wymagany 6-miesięczny okres karencji),
– są po fotoepilacji laserowej twarzy (wymagany dwutygodniowy okres karencji).

Nie wszystkie przeciwwskazania mają charakter bezwzględny, w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Przed zabiegiem:
Zabieg nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Dobrze jest unikać kąpieli słonecznych i solarium w dniach poprzedzających zabieg. Pacjenci będący w trakcie kuracji dermatologicznych powinni poinformować o tym lekarza w trakcie wywiadu lekarskiego.

W trakcie zabiegu:
Przed zabiegiem lekarz udziela pacjentowi szczegółowych informacji na temat całego cyklu terapeutycznego. Są to ważne wskazówki, których ścisłe przestrzeganie jest jednym z warunków skutecznego leczenia. Terapia przebiega dwuetapowo. Jej pierwszy etap to zabieg wykonywany przez lekarza w gabinecie:

Etap pierwszy:

Po badaniu, mającym na celu określenie fototypu skóry oraz położenia i rodzaju występujących na niej przebarwień, lekarz zmywa makijaż, oczyszcza i odtłuszcza skórę w miejscu zabiegu, a następnie nakłada na skórę preparat Cosmelan 1, który ma postać półpłynnej maseczki w kolorze musztardowym. Po aplikacji maska pozostaje na skórze przez 5-10 godzin, zgodnie z zaleceniem lekarza, który czas aplikacji dobiera odpowiednio do typu i stanu skóry. Oznacza to, że z maską na skórze pacjent udaje się do domu. Po upływie czasu zaleconego przez lekarza, pacjent zmywa maskę i ta czynność kończy pierwszy etap zabiegu.

U osób o wrażliwej cerze, przez 1-2 dni po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, co jest zjawiskiem normalnym. Odczuwalne może też być niewielkie napięcie i lekkie pieczenie skóry, które szybko ustąpią.
W drugim etapie zabiegu pacjent kontynuuje terapię w warunkach domowych. Ścisłe przestrzeganie wskazań lekarskich na tym etapie jest ważne dla jakości i trwałości uzyskanych rezultatów.

Etap drugi:

Zgodnie z zaleceniami otrzymanymi w gabinecie lekarskim, pacjent regularnie stosuje preparat Cosmelan 2. Jest to krem wzmacniający i utrwalający proces depigmentacji skóry. Drugi etap leczenia trwa co najmniej trzy tygodnie, a najlepsze rezultaty osiągnąć można poprzez wydłużenie go do trzech lub więcej miesięcy, z jednoczesnym stopniowym ograniczaniem częstotliwości stosowania kremu. Optymalny czas trwania etapu drugiego określi lekarz na podstawie obserwacji efektów terapeutycznych i stanu skóry pacjenta. Niewskazane jest przerwanie terapii przed jej zakończeniem, ponieważ niepełne utrwalenie efektów może prowadzić do ponownego pojawienia się przebarwień na skórze. W całym okresie leczenia nie można poddawać skóry działaniu żadnych innych środków złuszczających lub wybielających, ponieważ w takim przypadku mogłoby dojść do interakcji różnych preparatów i nieprzewidzianych skutków.

Czas trwania zabiegu:
Cały pierwszy etap zabiegu trwa 30-50 minut.

 

Po zabiegu:
W trakcie terapii należy chronić skórę przed intensywnym światłem słonecznym. Także po zakończeniu drugiego etapu zabiegu zalecana jest ochrona skóry przed silną ekspozycją na światło słoneczne. Jeśli planujemy dłuższy pobyt w miejscach miejscach silnie nasłonecznionych, na skórę trzeba nałożyć filtr przeciwsłoneczny o bardzo wysokim stopniu ochrony (SPF 40-50).

Medyczne efekty zabiegu:
– zahamowanie procesu melanogenezy, odpowiedzialnego za nasycenie skóry melaninami,
– regulacja wydzielania łoju,
– zwężenie porów skóry,
– stymulacja odnowy kolagenu.

Estetyczne efekty zabiegu:
Efekty terapii mogą być widoczne już po upływie tygodnia od etapu pierwszego. Czas oczekiwania na nie zależy od różnych czynników, w tym takich jak karnacja skóry. Skóra o ciemnej karnacji reaguje zwykle w ciągu 8-10 dni, a skóra o karnacji jasnej w ciągu 8-20 dni.

Prawidłowe leczenie powinno też złagodzić zmarszczki mimiczne oraz przywrócić skórze gładkość i naturalny blask.

Rekomendowana liczba zabiegów:
Kompletny cykl terapeutyczny to zabieg stosowany jednorazowo, choć można powtórzyć go w przypadku pojawienia się nowych przebarwień w wyniku np. nadmiernej ekspozycji na słońce.

Ceny terapii depigmentacyjnej z użyciem preparatu Cosmelan:
Ceny zabiegów zależą od ilości wykorzystanego preparatu i mieszczą się w szerokim przedziale.